خیانت به مخاطبان در تلویزیون/ مراقب مسابقه های پیامکی صدا و سیما باشید

آذوح: پای تلویزیون نشسته اید؛ زیر نویسی ظاهر می شود و سوالی مطرح می کند، مانند این که کارگردان فلان سریال تلویزیونی کیست؟ یا فلان ترانه را چه کسی خوانده است؟
به گزارش عصرایران، زیر نویس،چند گزینه می دهد و می گوید گزینه صحیح را به فلان شماره پیامک کنید و جایزه بگیرید.
فکر می کنید که با یکی از طرح های روابط عمومی صدا و سیما طرف هستید که دارند درباره برنامه هایشان ، بازتاب سنجی می کنند. پاسخ را می فرستید، غافل از آن که در یک دام افتاده اید و باید هزینه اش را هم بپردازید!
از فردا، پیامک هایی به موبایل تان می رسد: یک روز درباره فلان هنرپیشه ، روز دیگر درباره یک سریال ، روز بعد درباره یک جاذبه توریستی و ... . برای هر پیامک هم مبلغی هزینه برایتان منظور می شود که باید به همراه قبض تلفن پرداخت کنید. به روابط عمومی صدا و سیما هم که زنگ می زنید، با پیغام تلفنی مواجه می شوید که از شما می خواهد پیام بگذارید؛ همین!
پشت پرده چه خبر است؟
واقعیت این است که تعدادی شرکت وجود دارند که از نظر قانونی مجاز به ارسال محتوا به مشترکان اپراتورهای تلفن همراه هستند و می توانند در قبال این ارسال ها، از مشترکان پول دریافت کنند.
روش قانونی کار هم بدین شکل است که این شرکت ها باید قبل از ارسال پیامک های پولی، موضوع پیامک ها و مبلغی که بابت هر پیامک باید پرداخت شود را به اطلاع مشترکان برسانند تا هر مشترکی که تمایل داشت، با ارسال عددی، مشترک شود و پیامک های مربوطه را دریافت کند.
در ضمن، باید در انتهای هر پیامک، نحوه لغو اشتراک نیز قید شود تا مشترک هر زمان که خواست، به راحتی با ارسال یک کد، اشتراک را لغو کند و هزینه اضافه نپردازد.
بسیاری از شرکت های مذکور ، این اصول را رعایت می کنند ولی برخی، وارد فاز دیگری می شوند و به لطایف الحیل، مشترکان تلفن های همراه را سرکیسه می کنند. زیر‌نویس های تلویزیونی یکی از این شگردهاست که متأسفانه با همکاری صدا و سیما انجام می شود و مردم به گمان این که در یک نظرسنجی تلویزیونی شرکت می کنند، عددی را پیامک می کنند،بی آن که بدانند آن عدد، عدد درخواست اشتراک پیامک های پولی است!
هنوز مشخص نیست تا کنون چه تعداد از مردم ایران قربانی این رویه ضداخلاقی و غیرقانونی صدا و سیما شده اند، صدا و سیمایی که برای آنتن فروشی، ابایی از این هم ندارد که وارد روندی شود که مخاطبانش سرکیسه شوند!
این مسأله باعث می شود ته مانده اعتماد مردم به رسانه ای که باید ملی باشد نیز از بین برود ولی گویا برای صدا و سیما، چیزی جز در آوردن پول، آن هم با دور زدن مخاطبانش و خیانت به آنها و جیب آنها، مهم نیست!
مراقب باشید وقتی پای برنامه های تلویزیون نشسته اید، در دام نیفتید.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn