اختلاف‌نظر مسئولان بر سر سرطان‌زا بودن آب تهران

آذوح: شورای شهر تهران هشدار داده که آب تهران آلوده به نیترات و سرطان‌زاست. معاون وزیر بهداشت اما تأکید دارد که آب شرب سراسر تهران کاملا سالم است. نفوذ فاضلاب شهری به چاه‌های آب و آلودگی رودخانه کرج از مدت‌ها پیش مطرح است.
رحمت الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران از وزیر کشور خواسته است کمیته اضطراری برای بررسی آلودگی آب تهران تشکیل دهد. حافظی که متخصص طب فیزیکی و توانبخشی است، میزان نیترات آب تهران را بیش از حد مجاز اعلام کرده است.
رئیس‌ کمیسیون سلامت شورای شهر تهران سه‌شنبه (۱۸ نوامبر/ ۲۷ آبان) در جلسه این شورا هشدار داد وقتی نیترات بالاتر از حد استاندارد باشد، می‌تواند تهدیدکننده و سرطان‌زا باشد.
حافظی از مسئولان مربوطه، استانداری و سازمان آب تهران خواست تا هرچه زودتر جلسه‌ای برای بررسی این موضوع تشکیل دهند.
او تهدید کرد که درغیر این‌صورت خود را موظف می‌داند مستنداتی ارائه کند که ثابت می‌کنند میزان نیترات آب آشامیدنی تهران در برخی از مناطق بیش از حد استاندارد است.
رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران همچنین خطاب به مسئولانی که پیش از این به گفته او "خرده گرفته بودند که چرا این مسایل را مطرح می‌کند" افزود: «امیدوارم به جای موضع‌گیری علیه این موضوع، نسبت به حل موضوع اقدامات لازم را انجام دهید
انکار وزارت بهداشت و سازمان آب
یکی از مسئولانی که نسبت به سخنان رحمت‌الله حافظی واکنش نشان داده علی اکبر سیاری، معاون بهداشتی وزیر بهداشت است.
علی اکبر سیاری روز سه‌شنبه (۱۸ نوامبر/ ۲۷ آبان) در گفت‌وگو با خبرگزاری‌ها آلودگی آب تهران را "یک خبر سوخته" خواند و تأکید کرد: «مردم هیچ نگرانی نداشته باشند، آب شرب سراسر تهران کاملاً سالم است، میزان نیترات آن هم کمتر از حد مجاز است. »
او افزود: «شایعات مطرح شده در مورد آلودگی آب تهران صحت ندارد و مستند نیست، بنابراین مردم با خیال راحت آب شرب تهران را مصرف کنند
محمد پرورش ، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران هم با انتقاد از اعضای شورای شهر تهران، آن‌ها را به جلسه‌ای مشترک برای تشریح وضعیت آب تهران دعوت کرد و گفت: «بحث کیفیت آب بحثی نیست که بتوان بدون اطلاع کامل از آن صحبت کرد. کیفیت آب تهران شوخی بردار نیست
این سخنان ضدونقیض در حالی مطرح شده‌ که بحث آلودگی آب آشامیدنی از مدت‌ها پیش مطرح است. انجمن متخصصین آب و فاضلاب ایران پیش‌تر هشدار داده بودند که سیستم آب‌رسانی شهر تهران ظرفیت پاسخ‌گویی به نیاز جمعیت فرارتر از هشت میلیون نفر را ندارد.
"آب معدنی بخورید"
مصرف آب آشامیدنی کلان‌شهر تهران که با سرعتی شتابان در حال رشد است، از جمله از چاه‌های حفر شده در خاک رسی- شنی شهر تأمین می‌شود. این چاه‌های آب اغلب در مجاورت چاه‌های فاضلاب خانگی و شهری حفر شد‌ه‌اند. در نتیجه احتمال نفوذ فاضلاب خانگی و شهری به منابع آب‌زیرزمینی وجود دارد و همین امر است که سبب افزایش نیترات در آب آشامیدنی می‌شود.
همزمان، آلودگی آب رودخانه کرج که به سد کرج می‌ریزد، از مدت‌ها پیش نگرانی کارشناسان را برانگیخته است.
سد کرج یکی از مهمترین منابع تامین آب آشامیدنی تهران است.
اغلب مراكز خدماتی، رستوران‌ها، ویلاهای مسکونی، گرمابه‌ها و حتی غسالخانه‌های روستاهای مستقر در حاشیه این رودخانه فاقد تصفیه فاضلاب هستند و به این ترتبب فاضلاب خود را وارد آب رودخانه‌ می‌کنند.
علاوه بر این، نشت مواد نفتی ناشی از ذخیره سوخت در مخازن فرسوده خانگی و صنعتی حاشیه رودخانه و فعالیت‌های عمرانی حاشیه این حوزه آبریز نیز تهدید جدی برای سلامت آب شرب تهران به شمار می‌روند.
رئیس‌ کمیسیون سلامت شورای شهر تهران به مردم این شهر توصیه کرده است که به جای مصرف آب لوله‌کشی، آب معدنی بنوشند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn