پنتاگون آموزش نظامی به مخالفان سوری را متوقف کرد

آذوح: اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا، از تغییر برنامه‌ آموزش نظامی این کشور برای مقابله با "دولت اسلامی" خبر داد و گفت که قرار است از این پس به‌جای شورشیان معتدل سوری، جنگ‌جویان کرد آموزش داده ‌شوند.
پنتاگون روز جمعه (۹ اکتبر) اعلام کرد که برنامه‌ آموزش نظامی مخالفان میانه‌روی بشار اسد متوقف شده است. به گفته‌ مقامات نظامی آمریکایی، این برنامه که کنگره‌ آمریکا برای اجرای آن نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار هزینه در نظر گرفته بود، "نتایج مطلوب" را به‌بار نیاورده است.
در این برنامه‌ی آموزشی قرار بود تا پایان سال جاری میلادی بیش از ۵ هزار سرباز سوری آماده به خدمت راهی جبهه‌های جنگ علیه دولت اسلامی" شوند. به گزارش "اشپیگل ـ آنلاین" تنها ۵ تن از این آموزش‌دیدگان باقی مانده‌اند.
اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا، در این رابطه گفت که برنامه‌ آموزش نظامی پنتاگون تغییر کرده است و از این پس به‌جای شورشیان معتدل سوری، جنگ‌جویان کرد آموزش می‌بینند. او جزییات این برنامه را فاش نکرد. باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، هنوز در رابطه با این خبر واکنش نشان نداده است.
آغاز اجرای برنامه‌ آموزش
به گزارش خبرگزاری‌ها، آمریکا آموزش شورشیان معتدل سوری برای مقابله با رژیم اسد و اسلام‌گرایان افراطی را در ماه مه آغاز کرد. به گفته‌ی مقامات اردنی و آمریکایی، قرار بود نخستین گروه ۹۰ نفره‌ جنگجویان سوری در خاک اردن آموزش ببینند.
بر اساس آمار پنتاگون، بیش از ۳ هزار و ۷۵۰ سوری خود را برای نخستین دوره‌ آموزش نظامی معرفی کرده بودند. ولی تنها ۴۰۰ تن از آنان توانستند آزمون‌‌های اولیه را با موفقیت پشت سر بگذارند.
دلیل توقف برنامه
کارشناسان معتقدند تغییر برنامه‌ وزارت دفاع آمریکا، واکنشی غیرمستقیم به گزارش "نیویورک تایمز" در باره‌ی چگونگی اجرای برنامه‌ آموزشی این وزارت‌خانه بوده است. بنا بر این گزارش، آموزش‌های نظامی این کشور "تاثیر مثبتی بر نیروی جنگی شورشیان" نداشته است.
چندی پیش ژنرال لوید آستین، فرمانده‌ی نیروهای آمریکایی در خاورمیانه، آسیای مرکزی و آفریقای شرقی اعلام کرد که تنها "۴ یا ۵ جنگجوی به اصطلاح میانه‌روی سوری" آمادگی اعزام به جبهه‌های جنگ علیه "دولت اسلامی" را دارند. به گفته‌ی این ژنرال، بسیاری از این جنگ‌جویان با سلاح‌ها و تجهیزاتی که معمولاً برای سربازان آمریکایی ارسال می‌شود، به تروریست‌های اسلام‌گرا پیوسته‌اند.
معاون وزیر دفاع آمریکا، پیش‌تر گفته بود تجهیزاتی که در اختیار گروه‌های آموزشی گذاشته می‌شود، از نوع ساده‌ی آن‌هاست و سلاح‌های پیچیده از جمله راکت‌های ضد تانک و موشک‌های زمین به هوای قابل حمل را شامل نمی‌شود.
"دولت اسلامی" در حال پیشرفت
هم‌زمان تروریست‌های اسلام‌گرای گروه "داعش" هم‌چنان به پیشروی خود ادامه می‌دهند. به گزارش خبرگزاری‌ها جنگجویان این گروه در شهر حلب در شمال سوریه چندین روستا که تحت تسلط گروه‌های شورشی رقیب قرار داشت، زیر کنترل خود در آورده‌اند.
نهاد "نظارت بر امور حقوق‌بشر سوریه"، روز جمعه (۹ اکتبر) اعلام کرد که از ماه اوت تا کنون "دولت اسلامی" به چنین پیروزی ‌بزرگی دست نیافته بود. گفته می‌شود که تروریست‌های اسلام‌گرا، تا ۲ کیلومتری منطقه‌ای که نیروهای دولتی بر آن حکومت می‌کنند، پیش رفته‌اند.
به گزارش "اشپیگل ـ آنلاین" در درگیری‌های این منطقه هم‌چنین یک فرمانده ارشد ایرانی عضو "پاسداران انقلاب اسلامی" که به عنوان مشاور ارتش سوریه خدمت می‌کرد، کشته شده است.
حملات هوایی روسیه علیه پایگاه‌های "دولت اسلامی" نیز از هفته‌ پیش آغاز شده است. به گفته‌ی منابع غربی، تنها ۱۰ درصد این حمله‌ها، مواضع گروه تروریستی "داعش" را هدف قرار داده‌اند. این خبر، هنوز از سوی منابع بی‌طرف تایید نشده است.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn