شورشیان اوکراینی هوادار روسیه در پی میدان جنگی دیگر

آذوح: در پی برقراری آتش‌بس میان جدایی‌طلبان اوکراین و نیروهای دولتی در سپتامبر ۲۰۱۵، بخشی از شورشیان طرفدار مسکو خواهان پیوستن به نیروهای روسی در سوریه هستند تا از بشار اسد، دیکتاتور این کشور حمایت کنند.
خبرگزاری فرانسه از نارضایتی عمیق برخی از جدایی‌طلبان طرفدار روسیه‌ خبر می‌دهد که پس از ۱۸ ماه درگیری‌های خونین با ارتش اوکراین در حالت "بلاتکلیفی" بسر می‌برند. توروک، یکی از افراد این گروه که به "سرباز ترکه" معروف است، می‌گوید: «بعضی‌ها به خاطر این که دیگر جنگ و درگیری نیست، احساس خستگی و ملال می‌کنند
آتش‌بس میان جدایی‌طلبان هوادار مسکو و ارتش اوکراین در سپتامبر سال جاری برقرار شد. پترو پروشنکو، رییس‌جمهور اوکراین، روسیه را به حمایت از شورشیان جدایی‌طلب متهم می‌سازد. ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه، هرچند این اتهام را رد می‌کند، ولی "حضور جنگ‌جویان داوطلب" در این منطقه را منتفی نمی‌داند.
اخبار پشت جبهه
به گفته‌ توروک، برخی از شورشیان برای "وقت‌گذرانی و رفع کسالت به الکل پناه برده‌اند"، ولی اغلب ترجیح می‌دهند یا به زندگی عادی برگردند یا به عنوان سرباز به نیروهای روسی مستقر در سوریه ملحق شوند. او می‌گوید:«به من پیشنهاد می‌کنند که به سوریه بروم. آن‌جا دست‌کم هوا گرم است
آنگلا مرکل، فرانسوا اولاند، ولادیمیر پوتین و پروشنکو، معروف به گروه نرماندی در حال مذاکره برای برقراری آتش‌بس
عملیات نظامی ارتش روسیه در خاک سوریه از روزهای پایانی سپتامبر آغاز شده است. به گفته‌ مقامات مسکو، این حملات تنها مواضع "دولت اسلامی" در این کشور را هدف قرار داده‌اند. دولت‌های غربی اما ادعا می‌کنند که تا کنون بیشتر پایگاه‌های نیروهای مخالف بشار اسد بمباران شده‌اند.
فرماندهان روسی غایب در پایگاه
به گفته‌ توروک، حضور نیروهای روسی در سوریه قابل انکار نیست. او با گفتن این که تا کنون تنها فرماندهان هوادار مسکو، پایگاه‌های شورشیان در دونباس را ترک کرده‌اند، به یکی از این فرماندهان به نام "موتورلا" اشاره می‌کند: «همه می‌دانند که موتورلا در سوریه است. چون در دونتسک تحت پیگرد قرار دارد.» موتورلا در ماه آوریل اعلام کرد که ۱۵ سرباز اسیر اوکراینی را به قتل رسانده است. رسانه‌های محلی این خبر را رد کرده‌اند.
سازمان عفو بین‌الملل نیز در این رابطه با استناد به گزارش هفته‌نامه‌ «کویو پست« در تاریخ ششم آوریل، در بیانیه‌ای اعلام کرد که شورشیان جدایی‌طلب سربازان اوکراینی اسیر را اعدام کرده‌اند. در این بیانیه از جمله به مرگ سربازی به نام ایگور برانوویسکی اشاره شده است.
گفته می‌شود که برانوویسکی در یک درگیری در فرودگاه دونتسک به چنگ شورشیان افتاده بود. سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید که او شکنجه شده و سپس یکی از جدایی‌طلبان از فاصله نزدیک او را با شلیک گلوله از پای درآورده است.
جدایی‌طلبان تا کنون این اتهام را رد کرده‌اند، اما ویدیویی در یوتیوب چگونگی قتل این سرباز را به دست شورشیان نشان می‌دهد. سازمان عفو بین‌الملل با استناد به نوار یک مکالمه‌ تلفنی که موتورلا در آن به قتل ۱۵ اسیر اعتراف کرده، خواهان بررسی این گزارش شده است. موتورلا، خود تا کنون سکوت کرده است.
احتمال "اعزام" شورشیان جدایی‌طلب به سوریه
رسانه‌های جدایی‌طلبان طرفدار مسکو، تا کنون گزارشی از سفر شورشیان به سوریه منتشر نکرده‌اند. ولادیمیر پوتین بارها گفته است که عملیات نظامی ارتش روسیه علیه پایگاه‌های "دولت اسلامی"، بدون شرکت نیروهای این کشور در حملات زمینی صورت می‌گیرد. بااین‌حال ولادیمیر کومویدوف، رییس شورای امور دفاعی پارلمان روسیه، در مصاحبه‌ با خبرگزاری اینترفاکس گفته است که حضور شورشیان هوادار مسکو در این حملات، "بسیار محتمل" است.
یک سرباز اوکرایینی در دونتسک
اما پاول فلگن‌هاوئر، کارشناس نظامی روسیه، این احتمال را منتفی می‌داند. او پیوستن چند شورشی به واحدهای بشار اسد را "اعزام واحدهای ارتش" به سوریه ارزیابی نمی‌کند. فلگن‌هاوئر به این اشاره می‌کند که "در دونباس جنگ‌جویانی که شیعه‌مذهب باشند و بخواهند علیه سنی‌ها بجنگند، وجود ندارند" و می‌گوید اعزام جنگ‌جویان مسیحی‌ به سوریه نیز "منطقی" نیست: «چون در غیر این صورت این افراد به عنوان مسیحی مورد حمله تمام جناح‌هایی قرار خواهند گرفت که با هم در حال جنگ هستند.»
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn