دیدار هیات آذربایجان جنوبی با "احمد شهید"، گزارشگر ویژه ی سازمان ملل در امور ایران

آذوح: هیاتی از آذربایجان جنوبی ظهر امروز با احمد شهید، گزارشگر ویژه ی سازمان ملل در امور ایران دیدار و گفتگو نمودند.
به گزارش آذوح روز جمعه 9 خرداد نمایندگان "اتحاد آذربایجان جنوبی ( آذوح – گادپ )" ضمن حضور در استکهلم سوئد به دیدار آقای احمد شهید رفته و در خصوص آخرین وضعیت و رویدادها در آذربایجان جنوبی با ایشان به بحث و تبادل نظر پرداختند.
در این دیدار که بیش از 1 ساعت به طول انجامید نمایندگان آذربایجانی در ابتدا با معرفی خود و ارائه ی گزارشی کوتاه از فعالیتهای دو ساله ی "اتحاد آذربایجان جنوبی" آخرین اطلاعات در خصوص اورموگولو، زندانیان سیاسی آذربایجان جنوبی، وضعیت اقتصادی و... را در اختیار گزارشگر ویژه ی سازمان ملل قرار دادند.
آقای احمد شهید در این دیدار با اشاره به وضعیت وخیم اورموگولو تاکید کرد این امر از اصلی ترین مسائل در منطقه بوده که نه تنها آذربایجان جنوبی، بلکه بسیاری از کشورهای همجوار را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. وی همچنین پس از دریافت دهها صفحه جزوه و بروشور از هیات آذربایجان جنوبی(روزشمار نقض حقوق بشر در سالهای گذشته، اسامی زندانیان سیاسی آذربایجان، وضعیت اورموگولو، اعتصاب غذای زندانیان آذربایجانی به خصوص وضعیت وخیم جسمانی لطیف حسنی و...) تاکید کرد تمامی این موارد ثبت و مورد بررسی دقیق قرار خواهد گرفت.
ایشان در ادامه با دو سوال و اعتراض از سوی قعالین آذربایجانی روبرو گردید. فعالین آذربایجانی با اعتراض به آخرین گزارش نماینده ی سازمان ملل از اشاره ی کم و مختصر در مورد آذربایجان جنوبی ابراز ناراحتی کرده و از ایشان به دلیل استفاده از کلمه ی "آذری" در خصوص ملت ترک آذربایجان انتقاد نمودند.
آقای شهید در پاسخ به این موارد ضمن قبول نقصان در گزارشات خویش وعده داد در گزارش آتی اش به طور اخص موضوع اورموگولو را مورد تاکید قرار داده و به سازمان ملل در خصوص لزوم اقدام فوری در این زمینه اطلاع رسانی خواهد نمود. وی همچنین اشاره کرد از این پس در مورد ساکنین آذربایجان جنوبی واژه ی "آذری" به کار برده نخواهد شد.
گزارشگر ویژه ی سازمان ملل در خاتمه با ابراز خرسندی از این دیدار و دریافت اطلاعات از آخرین وضعیت آذربایجان جنوبی بیان کرد در ماههای آتی سازمان ملل سمیناری اختصاصی در خصوص محیط زیست ترتیب خواهد داد. ایشان تاکید کرد در این سمینار بین المللی موضوع اورموگولو به عنوان یکی از سرفصلها قرار گرفته و هیات آذربایجان جنوبی در این خصوص سخنرانی خواهد نمود.
گفتنی است در این دیدار آقایان محمود بیلگین(سخنگوی حزب دموکرات آذربایجان جنوبی- گادپ)، خانم آیدا کریملی(فعال سیاسی آذربایجان جنوبی) و آقای امیر مردانی(سخنگوی جنبش دانشجویی آذربایجان- آذوح ) شرکت داشته و آقای فرهاد گرانمایه از سوی "اتحاد آذربایجان جنوبی" مسئول تدارک این امر بودند.
آذوح
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn