تذکر ۶۵ نماینده اصول‌گرای مجلس به روحانی

آذوح: یک روز پس از اخطار مجلس به وزیر ارشاد به خاطر ابراز تاسف از توقیف روزنامه بهار، جمعی از همین اخطار دهندگان که اغلب عضو جبهه پایداری هستند، به دلیل "برخورد نامناسب با رسانه‌های منتقد" به حسن روحانی تذکر دادند.
در خاتمه نشست علنی روز چهارشنبه (۱۸ دی/ ۸ ژانویه) مجلس شورای اسلامی، ضرغام صادقی، عضو هیات رئیسه به خواندن تذکرهای کتبی نمایندگان، از جمله تذکر ۶۵ نماینده به حسن روحانی پرداخت.
این تذکر واکنشی به اخطار هیئت نظارت بر مطبوعات به هفته‌نامه "۹ دی" و روزنامه "وطن امروز"، متعلق به اعضای جبهه پایداری، و توقیف هفته‌نامه "یالثارت" نشریه انصار حزب‌الله بوده است.
۶۵نماینده اصولگرا علت این اقدام خود را "برخورد نامناسب با رسانه‌های منتقد به رغم شعارهای رئیس‌جمهوری مبنی بر استقبال از انتقاد" عنوان کرده‌اند.
توقیف نشریات، گاهی خوب گاهی بد
هفته‌نامه "۹ دی" متعلق به حمید رسایی، عضو سابق شورای مرکزی جبهه پایداری است که سئوال او از وزیر ارشاد به دادن سومین اخطار یا کارت زرد مجلس به اعضای کابینه حسن روحانی منتهی شد.
پرسش رسایی از علی جنتی شامل دو موضوع بود که یکی از آن‌ها به اظهار تاسف وزیر ارشاد از توقیف روزنامه بهار در آبان ماه سال جاری مربوط می‌شد.
وزیر ارشاد در دفاع از خود تاکید کرد که در نشست هیئت نظارت بر مطبوعات نیز گفته که به نظر او توقیف کردن نشریات به عنوان اولین اقدام "هنر نیست" و باید پیش از آن از ابزارهایی چون "تذکر شفاهی، کتبی و ارجاع به دادگاه" استفاده شود.
این پاسخ، رسایی و اکثریت نمایندگان حاضر در مجلس را قانع نکرد. به رغم این جنتی گفت که با همین نگرش در نشست شانزدهم دی‌ماه هیئت نظارت با توقیف نشریه "۹ دی" هم مخالفت کرده است.
بذرپاش و جا به جایی دو تاریخ
مهرداد بذرپاش، صاحب امتیاز روزنامه وطن امروز و یکی از امضاء کنندگان تذکر به رئیس‌جمهور به خبرگزاری فارس گفت: «از یک طرف ریاست محترم جمهور از نقد آزادانه و تحمل بالای دولت نکاتی را در جمع استانداران فرمودند ولی نگذاشتند ایشان تا دفتر کار خود برگردد و سریع به پیام رئیس‌جمهور لبیک گفتند
مشاور سابق و از حامیان سرسخت محمود احمدی‌نژاد در این سخنان دانسته یا ندانسته واقعیت را تحریف و تاریخ دو واقعه را جا به جا می‌کند.
حکم هیئت نظارت بر مطبوعات علیه این سه نشریه نه بعد از سخنانی روحانی در جمع استانداران که یک روز پیش از آن (۱۶ دی) صادر شده و خبر آن پیش از سخنرانی رئیس‌جمهور در این نشست در رسانه‌ها منتشر شده بود.
از سوی دیگر دبیرخانه هیئت نظارت مطابق قانون مطبوعات در وزارت ارشاد مستقر است، اما اکثریت اعضا آن الزاما هم نظر دولت نیستند.
از هفت عضو هیئت تنها یکی عضو دولت (وزیر ارشاد یا نماینده او) و یکی استاد دانشگاه به انتخاب وزیر علوم است.
پنج عضو دیگر از سوی قوه قضاییه، مجلس، حوزه علمیه قم، مدیران مسئول نشریات و شورای عالی انقلاب فرهنگی انتخاب و معرفی می‌شوند.
بذرپاش و عادت به خفقان از ۹ سالگی
بذرپاش در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس وانمود می‌کند توقیف و تذکر به سه نشریه یاد شده به دستور اعضای دولت انجام شده و نادیده می‌گیرد که وزیر ارشاد به رغم مخالفت با توقیف روزنامه بهار نتوانست مانع آن شود.
خبرگزاری فارس از قول بذرپاش می‌نویسد: «این چنین تبعیت از رئیس دولت توسط اعضای دولت در نوع خود بی‌نظیر است، امیدوارم برخی از رسانه‌ها که دین مردم را هدف قرار دادند و یا برخی که ولایت اهل بیت را زیر سوال بردند و حتی برخی دیگر که معیشت مردم را هدف گرفتند، دچار الطاف این عزیزان نشوند
صاحب امتیاز روزنامه وطن امروز همچنین گفته است: «البته ما به خفقان دولت سازندگی عادت کردیم از سیاست مشت آهنین در دستکش مخملی هم شنیده‌ایم که انشاءالله سیاست این دولت آنگونه نباشد
دولت سازندگی که مشاور سابق احمدی‌نژاد مدعی عادت کردن به خفقان آن شده زمانی کار خود را آغاز کرد که او هنوز ۹ سالش نشده بود.
"یک بام و دو هوا در ۲۴ ساعت"
خبرگزاری فارس که به نیروهای امنیتی و نظامی وابسته است در انتهای گزارش خود به تایید و تکرار سخنان نادرست بذرپاش پرداخته و ادعا می‌کند: «همزمان با گذشت دقایقی از کارت زرد مجلس به وزیر ارشاد، هفته نامه یالثارات توقیف و هفته‌نامه ۹ دی و روزنامه وطن امروز از هیئت نظارت بر مطبوعات تذکر گرفتند
سایت خبری "عصر ایران" با اشاره به اخطار روز گذشته مجلس به وزیر ارشاد، در یادداشتی زیر عنوان "تغییر رنگ مجلسی ها در کمتر از ۲۴ ساعت" نوشت: «امروز همان نماینده‌ها، با تأکید بر آزادی بیان، به روحانی تذکر داده‌اند که چرا نشریه یالثارات در هیأت نظارت بر مطبوعات توقیف شده است؟»
عصر ایران در ادامه به کنایه می‌نویسد: «نمایندگان بسیار بسیار صادقی داریم. یک بام و دو هوا هم مال قصه‌های قدیمی است.»
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn