۴۱ گروه اپوزیسیون سوریه خواستار تشکیل ائتلافی منطقه‌ای علیه ایران و روسیه شدند

آذوح: گروه‌های اپوزیسیون سوریه دوشنبه ۵ اکتبر در بیانیه‌ای خواستار تشکیل ائتلافی منطقه‌ای علیه روسیه و ایران در سوریه شدند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، این گروه‌های اپوزیسیون که ارتش آزاد سوریه یکی از آن‌ها است، در بیانیه‌ خود تاکید کرده‌اند: «همکاری برای مقابله با ائتلاف روسی-ایرانی که سوریه را اشغال می‌کند، ضروری است
۴۱گروه اپوزیسیون سوریه این بیانیه را امضا کرده‌اند. گروه النصره شاخه القاعده در سوریه جزو امضا کنندگان این بیانیه نیست.
این بیانیه همچنین به کشورهایی اشاره نکرده که خواهان مشارکت در  ائتلاف منطقه‌ای علیه روسیه و ایران هستند.
روز دوشنبه سرانجام روسیه، موضع رسمی خود را درباره هدف اعلام شده از حملات هوایی‌اش در خاک روسیه که پیشتر مقابله با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش اعلام شده بود، تغییر داد و به صراحت گفت که به دنبال حمایت از ارتش بشار اسد است.
حملات هوایی روسیه در سوریه روز چهارشنبه ۳۱ سپتامبر آغاز شد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، دمتری پیسکوف سخگوی کرملین دوشنبه ۵ اکتبر به خبرنگاران گفت که هدف از عملیات روسیه در سوریه، حمایت از ارتش سوریه است.
پیشتر مایکل فالون وزیر دفاع بریتانیا گفته بود که تا کنون تنها ۵درصد از حملات هوایی روسیه، به مواضع داعش بوده است. دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا هم تاکید کرده است که هدف از حملات روسیه در سوریه، حمایت از اسد «خونخوار» است.
همزمان رویترز به نقل از دو منبع لبنانی گزارش داده بود که صدها تن از نیروهای ایرانی در ۱۰ روز اخیر به سوریه رسیدند تا به حمله زمینی بزرگی که دولت سوریه و شبه‌نظامیان حزب‌الله با پشتیبانی هوایی روسیه قصد آغاز آن علیه مواضع مخالفان حکومت اسد دارند، بپیوندند.
یکی از این دو منبع گفته است: «حملات هوایی روسیه به زودی با پیشروی زمینی ارتش سوریه و هم‌پیمانانش همزمان خواهد شد... احتمال دارد عملیات زمینی آینده بر حومه ادلب و حومه حماه متمرکز شود
البته جمعه ۲ اکتبر خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) به نقل از «یک مقام عالیرتبه سیاسی» که نامش فاش نشده. گزارش‌هایی را که از رسیدن صدها نظامی ایران به سوریه به منظور مشارکت در عملیات زمینی علیه مخالفان بشار اسد حکایت می‌کند را «کذب محض» خواند.
پس از آن سایت سحام نیوز نزدیک به مهدی کروبی از رهبران معترضان ایران از عملیات احتمالی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی با هماهنگی ارتش روسیه و حزب‌الله لبنان در سوریه خبر داد.
بنا بر این گزارش به نقل از یک منبع آگاه، پس از ورود تجهیزات ارتش روسیه به پایگاه‌هایی در شمال سوریه و آغاز عملیات هوایی در این کشور علیه مخالفان، نیروهای تازه نفس سپاه پاسداران آماده حملات جدید به مخالفان حکومت اسد می‌شوند.
سایت سحام نیوز در گزارش خود ادامه داده است که سه گردان از نیروهای نخبه یگان صابرین سپاه، به همراه ۱۵۰۰ عضو ویژه حزب الله لبنان طی سه روز گذشته وارد دمشق شده‌اند و منتظر ابلاغ دستور آغاز عملیات هستند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn