پوتین: هدف روسیه تضمین قدرت مشروع حکومت اسد است

آذوح: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از دخالت کشورش در جنگ داخلی سوریه به نفع بشار اسد دفاع کرد و گفت، هدف عملیات نظامی روسیه در سوریه "تضمین قدرت مشروع" رژیم بشار اسد است.
عملیات نظامی جنگنده‌های روسیه در سوریه از دو هفته پیش (۳۰سپتامبر) آغاز شده است. روسیه به‌طور رسمی اعلام کرده که هدف این عملیات مواضع گروه "دولت اسلامی" (داعش سابق) در سوریه است، اما ایالات متحده آمریکا می‌گوید ۹۰درصد اهداف بمباران‌های روسیه مواضع مخالفان بشار اسد - غیر از داعش - بوده است.
مقام‌های ترکیه نیز می‌گویند از ۵۷مورد عملیات جنگنده‌های روسیه در هفته نخست فعالیت آنها، تنها دو مورد علیه مواضع داعش بوده است. مخالفان مسلح بشار اسد می‌گویند هدف روسیه تقویت مواضع نیروهای وفادار به بشار اسد در مناطق غرب و شمال غرب سوریه است.
پوتین در گفت‌وگو با شبکه‌ی تلویزیونی "روسیه وان تی وی" به‌طور صریح اعلام کرد که هدف عملیات نظامی کشورش در سوریه "تضمین قدرت مشروع" رژیم بشار اسد است. علاوه بر این، هدف دیگر عملیات نظامی روسیه در سوریه، به گفته او، "فراهم آوردن شرایط برای یک مصالحه سیاسی" است.
پوتین در این مصاحبه گفت که سوریه، بدون کمک مسکو، "در معرض خطر تاخت‌وتاز گروه‌های تروریستی" قرار خواهد گرفت. او گفت دولت اسد در حال حاضر در محاصره است و شبه‌نظامیان مسلح نزدیک دمشق هستند. پوتین دیگر کشورها را فراخواند که "به‌طور متحد علیه این شر وارد عمل شوند".
همز‌مان سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز یکشنبه در مسکو اعلام کرد که جنگنده‌های این کشور ۶۰حمله در استان‌های حما، لاذقیه، ادلب و رقه انجام داده‌اند. گروه تروریستی "دولت اسلامی" در حال حاضر تنها در رقه حضور دارد.
سوریه نزدیک به ۵سال است که دچار بحران و جنگ داخلی است. اعتراض‌های مسالمت‌آمیز مردم این کشور که در مارس ۲۰۱۱به دنبال موج موسوم به "بهار عربی" آغاز شد، با سرکوب بی‌رحمانه و خونین رژیم اسد، به تدریج به جنگ داخلی تمام عیاری بدل شد. این جنگ تاکنون جان ۲۵۰هزار نفر را گرفته و بیش از ۷میلیون نفر را بی‌خانمان و آواره کرده است.
نگرانی خطوط هوایی مسافربری
علاوه بر روسیه، جنگنده‌های آمریکا، فرانسه، بریتانیا و ایتالیا نیز در آسمان سوریه فعال‌اند و مواضع گروه "دولت اسلامی" را بمباران می‌کنند.
برای جلوگیری از برخورد خطرناک میان آنها و جنگنده‌های روسی، مذاکراتی در سطح نظامی میان ایالات متحده آمریکا و روسیه انجام شده است. به گفته سخنگوی پنتاگون، این مذاکرات اما به معنای همکاری آمریکا و روسیه در سوریه نیست.
بر اساس گزارش‌های رسانه‌های بین‌المللی، فعالیت گسترده هواپیماهای نظامی در آسمان سوریه، خطوط هوایی مسافربری را به شدت نگران کرده است. برخی مسیرهای هوایی از نزدیکی این منطقه جنگی عبور می‌کنند و شرکت‌های هوایی نگران امنیت پروازهای مسافری هستند.
بنا بر گزارش روزنامه آلمانی "دی‌ولت"، سازمان بین‌المللی هوانوردی کشوری و شرکت‌های مسافربری هوایی به دلیل کاربرد موشک‌های کروز روسی در جنگ سوریه نسبت به امنیت پروازهای مسافری هشدار داده‌اند.
به نوشته "دی‌ولت"، هشدار مشابهی را نیز آژانس اروپایی ایمنی حمل‌و‌نقل هوایی به آن دسته از شرکت‌های مسافربری داده که از حریم هوایی دریای خزر و ایران و عراق استفاده می‌کنند. بسیاری از مسیرهای پرواز از اروپا به خاورمیانه و جنوب آسیا از این مناطق عبور می‌کنند.
آژانس اروپایی ایمنی حمل‌و‌نقل هوایی در هشدار خود توصیه خاصی به خطوط هوایی نکرده اما اعلام کرده که در صورت دریافت اطلاعات جدید درباره مناطق بحرانی مورد نظر، تدابیر ایمنی خود را افزایش خواهد داد. یک سخنگوی آژانس اروپایی ایمنی حمل و‌نقل هوایی گفت، وضعیت در این مناطق هر لحظه ممکن است تغییر کند.
روسیه روز چهارشنبه (۷اکتبر) اعلام کرد که ۲۶فروند موشک کروز به سوی سوریه شلیک کرده است. این موشک‌ها از روی ناو‌های جنگی روسیه که در آبهای دریای خزر مستقرند، شلیک شدند. این موشک‌ها تا رسیدن به سوریه می‌بایست مسافتی حدود ۱۵۰۰کیلومتر را در آسمان ایران، عراق و سوریه طی می‌کردند.
یک روز پس از شیلک این موشک‌ها، آمریکا اعلام کرد چهار فروند از آن‌ها در ایران سقوط کرده‌اند. اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا روز جمعه (۹اکتبر) گفت، نشانه‌هایی وجود دارد که چهار فروند از موشک‌های کروز روسی به دلیل اختلال فنی در ایران سقوط کرده‌اند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn