دردسری که درک غلط از اپیلاسیون در قزوین آفرید

آذوح: اشتباه در فهم درست از واژه "اپیلاسیون" توسط گروهی که خود را "مؤسسات مردم‌نهاد فرهنگی- اجتماعی" می‌نامند در قزوین باعث شد تا دادستان این شهر سالن‌های آرایشی را که به اپیلاسیون می‌پردازند، تهدید به پلمپ کند.
پس از انتشار نامه افرادی که خودشان را "جمعی از فعالان فرهنگی و اجتماعی استان قزوین" معرفی کرده بودند، جلسه‌ای با حضور دادستان، رئیس اداره نظارت براماکن عمومی پلیس ناجا، رئیس اتحادیه آرایشگران و جمعی از فعالان فرهنگی٬ در دفتر دادستانی استان قزوین برگزار شد.
به‌گزارش سحام نیوز در این جلسه حجت‌الاسلام صادق نیارکی، دادستان قزوین اعلام کرده که "عمل غیرقانونی و غیرشرعی اپیلاسیون بدن زنان" جرم محسوب می‌شود.
گفت‌وگوی روز چهارشنبه (۹ اردیبهشت، ۲۹ آپریل) روزنامه شرق با سردبیر سایت "خبر قزوین" اما روشن کرد که نویسندگان نامه و سایت محلی "قزوین‌خبر" که اقدام به انتشار آن کرده، معنای واژه فرانسوی "اپیلاسیون" را غلط فهمیده‌اند.
خلیلی، سردبیر سایت "قزوین‌خبر" منبع منتشر‌کننده این نامه به روزنامه شرق گفته که مسئله اصلی از نظر نویسندگان نامه "موضوع ماساژ است که در پشت موارد آرایشی و بهداشتی در حال ارائه است".
او همچنین از "بردن فرهنگ ماساژ به داخل خانه‌ها و شرکت‌ها" گفته و یادآور شده که "اسم ماساژ که می‌آید فکرها سمت تایلند، مالزی و اندونزی می‌رود و در صورتی که با آن‌ها برخورد نشود عاقبت ما رفتن به این سمت است".
درواقع این گفت‌وگو نشان‌دهنده این است که سردبیر سایت منتشر کننده نامه و همین‌طور نگارندگان آن، تصور کرده‌اند که معنای واژه "اپیلاسیون" ماساژ است و نه برداشتن موهای زائد بدن. آنان در حالی از واژه "اپیلاسون" به جای ماساژ استفاده کرده‌اند که در لغت‌نامه معین و دهخدا به صراحت قید شده که این کلمه فرانسوی بوده و معنایش از بین بردن موهای زائد بدن است و معنی دیگری هم ندارد.
حکم عجولانه دادستان
صادق نیارکی، دادستان قزوین هم بدون توجه به معنی و مفهوم این واژه و کاربرد آن به پلمب آرایشگاه‌هایی که اقدام به اپیلاسیون کنند، حکم داده است. در حالی‌که طبق فتوای آیت‌الله خمینی در تحریر‌الوسیله، ازبین‌بردن موهای زائد، مثل موهای زائد اندام و زیر بغل مسئله‌ای بهداشتی و از نظر اسلام مستحب است و به آن سفارش هم شده است.
وی در این کتاب حتی آورده است که «اسلام در موارد فراوانی به زدودن موهای زائد بدن توصیه کرده و شیوه‌ها و آدابی را نیز در این زمینه بیان کرده است
این نخستین بار نیست که یک دادستان در مورد یک لغت غیرفارسی دچار اشتباه می‌شود. معروف‌ترین مورد در خصوص اشتباهات دستگاه قضایی در برخورد با واژه‌‌هایی غیر فارسی به سعید مرتضوی، دادستان اسبق تهران باز می‌گردد.
قاضی مرتضوی در جریان تقاضای خبرنگاران و وکلای ماشاالله شمس الواعظین، مبنی بر گذاشتن وثیقه و آزادی او از زندان، با رد تقاضای آنان در پاسخ می‌گوید: «شمس الواعظین آدم خطرناکی است زیرا او ریمل دارد و پاسپورتش را هم به ما نمی‌دهد
ابراهیم نبوی در تشریح این گفت‌وگو خاطرنشان کرده است که حاضران به مرتضوی می‌گویند که "ما بعید می‌دانیم آقای شمس الواعظین ریمل داشته باشد؟ اگر هم داشته باشد، مگر ریمل داشتن جرم است؟»
مرتضوی پاسخ می‌دهد: «ریمل نه! ریمیل [...] وی ریمیل دارد و بعد پاسپورتش را هم به ما نمی‌دهد که برویم توی ریملیش؟» براساس این روایت مرتضوی ایمیل را ریمیل و پاس‌ورد (گذرواژه) را پاسپورت می‌فهمیده است. روایت نبوی از گفت‌وگوی مرتضوی با خبرنگاران و وکلای شمس‌الواعظین، پیش‌تر به‌نقل از سعید حجاریان و حمیدرضا جلائی‌پور نیز در رسانه‌های ایران نقل شده بود.
اپیلاسیون یا ماساژ؟ نظافت یا حیازدائی؟
خلیلی سردبیر سایت "خبر قزوین" در گفت‌وگو با شرق با آوردن دو واژه "اپیلاسیون" و "ماساژ" در کنار هم و یک معنی دانستن آن تاکید کرده که "گسترش اپیلاسیون مرحله‌ای از اباحه‌گری را ترویج می‌دهد".
وی با اشاره به برگزاری نمایشگاهی در قزوین و غرفه‌ای که به گفته آنان "در پشت پرده" خدمات ماساژ ارائه می‌کرده است، به عنوان یکی از مصداق‌های "حیازدایی" نام برده و حتی تصریح کرده که "نویسندگان نامه مذکور مأخوذ به حیا هستند".
خلیلی همچنین گفته که «من نگارنده نامه نیستم و سایت ما فقط این نامه را منتشر کرده است؛ اگر من نگارنده بودم موضوعات را فراتر از این می‌دیدم
نویسندگان نامه‌ای که منتهی به تهدید آرایشگاه‌های قزوین شده است، با این تصور غلط که اپیلاسیون به‌معنای ماساژ است، از این عمل بهداشتی و مربوط به نظافت بدن به عنوان "خلاف شرع" و "اوج مأموریت حیازدایی" یاد کرده و نوشته‌اند که این کار می‌تواند "زمینه‌ساز ناهنجاری‌های اخلاقی" باشد.
این نامه خطاب به ایوب رحیمی، معاون سیاسی امنیتی استاندار قزوین نوشته شده است. نویسندگان، مدعی "وجود مستندات" در نزد خود شده‌اند، اما در مورد جزئیات مستندات و نحوه ارائه آن در رابطه با اپیلاسیون که قاعدتا با اعضای بدن در ارتباط است، جزئیاتی ذکر نکرده‌اند.
تهدید آرایشگران مرد به‌خاطر زیر ابرو
مصطفی گواهی، رئیس اتحادیه آرایشگران مردانه هم چندی پیش برداشتن زیر ابروی مردان را در آرایشگاه‌های مردانه ممنوع اعلام کرده بود. وی به خبرگزاری ایلنا، گفته بود در صورت برداشتن زیر ابرو در آرایشگاه‌های مردانه، آرایشگاه خاطی پلمب خواهد شد.
گواهی از خدماتی چون سولاریوم، برداشتن زیر ابرو، خالکوبی و تتو به عنوان "خط قرمز" این اتحادیه یاد کرده و انجام این قبیل خدمات در آرایشگاه‌های مردانه را ممنوع دانسته بود.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn