یارانه‌های نقدی؛ بلای جان دولت، عذاب ماهانه مردم

آذوح: یک نماینده مجلس ایران می‌گوید که دولت در بحث پرداخت یارانه‌ها با چراغ خاموش حرکت می‌کند و یک ماه از یارانه‌های نقدی شهروندان را پرداخت نکرده است. دولت ایران امسال با کسری بودجه ۵۵هزار میلیارد تومانی روبرو است .
سعید زمانیان دهکردی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس می‌گوید که دولت در تامین منابع یارانه نقدی دچار مشکل شده است و بخش قابل توجهی از بودجه عمرانی صرف پرداخت یارانه‌ها می‌شود.
این نماینده مجلس در گفت‌وگو با سایت "جماران" با اشاره به اختصاص بودجه بخش‌های عمرانی و درآمد وزارت نفت و نیرو به پرداخت یارانه‌ها، افزود: «شرایط اقتصادی کشور و پایین آمدن درآمدهای نفتی باعث شده که دولت در بخش پرداخت‌ها با مشکل روبه‌رو شود
به گفته زمانیان به علت پرداخت یارانه‌های نقدی بودجه ایران پاسخگوی پروژه‌های عمرانی نیست و با تعطیلی این پروژه‌ها رکود اقتصادی اتفاق افتاده است.
زمانیان با اشاره به کاهش زمان کار ۴ میلیون کارگر فصلی به یک تا دو روز در هفته گفت که باید در بحث یارانه‌ها تجدید نظر جدی صورت بگیرد.
کاهش دفعات پرداخت یا حذف یارانه‌بگیران؟
در همین حال تاخیر در پرداخت یارانه نقدی این احتمال را تقویت کرده که دولت ایران در نظر دارد به دفعات کمتری در هر سال به شهروندان، پول نقد پرداخت کند.
پیش‌تر دولت در بودجه سال جاری پرداخت ده نوبت را جایگزین ۱۲ نوبت کرده بود که با مخالفت نمایندگان مجلس روبرو شد.
سعید زمانیان با اشاره به تغییر زمان پرداخت یارانه‌های نقدی از اول هر ماه به آخر هر ماه گفت: «اگر این تغییر زمان پرداخت برنامه‌ریزی شده باشد، دولت می‌تواند در طول یک سال پرداخت‌‌ها را پایین و بالا کند
به باور این نماینده مجلس اجرای چنین طرحی امکان‌پذیر نیست. او تصریح کرد: «بسیاری از مردم روی مبلغ یارانه‌ها حساب کرده‌اند. بهتر است افرادی که وضعیت مالی مناسبی دارند از دریافت یارانه نقدی حذف شوند
به گفته این نماینده مجلس با اطلاعات قبلی جمع‌آوری شده به راحتی می‌توان ۳۰ تا ۴۰ میلیون نفر از دریافت‌کنندگان یارانه‌ها را حذف کرد.
کسری بودجه بی‌سابقه
دولت ایران می‌گوید که هر ماه در حدود ۳۲۰۰ میلیارد تومان کمک نقدی را مستقیما به شهروندان پرداخت می‌کند. به گفته وزیر نفت ایران نیز، این وزارتخانه روزانه ۱۴۵میلیارد تومان برای تامین منابع یارانه‌های نقدی پرداخت می‌کند. مبلغی که به گفته کارشناسان اقتصادی می‌تواند صرف راه اندازی کارخانه‌های تولیدی و توسعه صنعت نفت ایران شود.
در همین حال، دولت ایران با کسری بودجه بی‌سابقه‌ای روبرو است. محمد علی نجفی، دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، به تازگی گفت که بر اساس برآوردها از درآمد ۲۳۵ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده برای سال ۱۳۹۴، تنها حدود ۱۸۰ هزار میلیارد تومان محقق خواهد شد.
به این ترتیب دولت ایران با کسری حداقل ۵۵ هزار میلیارد تومانی روبرو خواهد بود که به گفته نجفی می‌تواند بدترین میزان کسری بودجه در تاریخ جمهوری اسلامی باشد.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn