گوزون آیدین وطن: فرزند رشید آزربایجان، سعید متین پور آزاد شد

آذوح: سعید متین پور فعال شناخته شده ی حرکت ملی آزربایجان جنوبی پس از تحمل سالها حبس از زندان اوین آزاد شد.
سعید متین پور روزنامه نگار و فعال ترک آزربایجانی اهل زنجان که از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به هشت سال حبس تعزیری محکوم شده بود، برای گذراندن دوران محکومیت خود٬ بازداشت و به زندان اوین تهران منتقل شده بود.
او روز بیستم تیر ۸۸ از سوی قاضی صلواتی رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به این دادگاه احضار شده بود که پس از حضور در دادگاه٬ ماموران او را بازداشت و به زندان اوین تهران منتقل کردند.
آقای متین‌پور چهارم خرداد ۱۳۸۶ در زنجان بازداشت و پس از تحمل ۲۷۸ روز بازداشت موقت٬ در هشتم اسفند ۸۷ به قید وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شده بود.
این روزنامه‌نگار طی جلسه‌ای غیر علنی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران محاکمه و به هشت سال حبس تعزیری محکوم شده بود. دادگاه تجدید نظر استان تهران نیز آذر ماه ۸۷ حکم هشت سال زندان این فعال حقوق بشر آزربایجانی را تایید کرد.
وی بیشتر مدت زمان بازداشتش را در سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین تهران و تحت شکنجه ها و فشار‌های شدید جسمی و روحی گذرانده است .
انتقال سعید متین پور به زندان باعث نگرانی از وضعیت سلامتی جسمی او شده بود.
متین پور فارغ التحصیل رشته فلسفه از دانشگاه تهران و عضو هیات تحریریه هفته نامه های «یارپاق»، «موج بیداری» و وبلاگ نویس و فعال مدنی است که به خاطر دفاع از حقوق ترک ها، نوشتن مقالات در وبلاگ و سایر فعالیتهای مدنیش با این اتهامات روبرو شده است.
سعید متین پور در فوریه سال ۲۰۰۷ نیز، به علت شرکت در تظاهرات صلح آمیز در زنجان به مناسبت «روز جهانی زبان مادری» که از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته می‌شود، به مدت ۱۰ روز در بازداشت به سر برده بود.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn