به مناسبت نزدیکی روز 21 آذر سالروز تشکیل حکومت ملی آزربایجان- طیف مستقل آزربایجان

« اشاعه فرهنگ دیدو بازدید در روز 21 آذر مهمتر از هر اقدامی است »
نسل جدید آزربایجان قربانی بحران هویت ناشی از فراموشکاری عمدی یا سهوی روشنفکران نسلهای قبل خود هستند . در جامعه آزربایجان جنوبی به ندرت می توان خانواده ای را در عصری که زندگی می کنیم پیدا کرد که والدین آن خانواده فرزندانشان را از بزرگترین حادثه تاریخی 100 سال اخیرآزربایجان یعنی تشکیل حکومت ملی به رهبری پیشه وری کبیر به سال ( 1324 – 1945 ) آگاه ساخته باشند . در یک جامعه دیکتاتور با حاکمیتی فاشیست که تمامی ابزار قدرت رسانه ای را در اختیار خود دارد ، ملت تحت ستم برای گرامیداشت تقویم ملی خود بهترین و عملی ترین شیوه را باید انتخاب کند .
به فرض یکی از این شیوه ها می تواند اعلام فراخوان برای حضور در حرکتهای میدانی باشد. پخش دفترچه ها ، بروشورها ، سی دی و یا دیوار نویسی توسط فعالین ملت تحت ستم گزینه دیگر آگاه سازی میتوانددر ایام روزهای ملی همچون 21 آذر باشد . شیوه دیگر می تواند حضور در مکانهای عمومی و تبلیغ شفاهی برای افراد ناآگاه جامعه باشد ، روشی دیگر استفاده از اشعار عامیانه و استفاده از لغاتی مربوط به این ایام و تزریق آن به ادبیات شفاهی ملت می توانست و می تواند باشد . و ده ها شیوه دیگر ...
اما با توجه به تجربه تاریخی حداقل 20 سال اخیر می توانیم بگوئیم تمامی روشهای فوق الذکر به هیچ وجهی نمی توانست و نمی تواند قدرت دیدوبازدید از فامیل ، دوستان و آشنایان را داشته باشد . یک قوطی شیرینی و بازدید از آشنایان و گسترش این فرهنگ به عنوان یکی از بزرگترین اعیاد ملت آزربایجان آنقدر قدرت و توان دارد و آنقدر حرکتی ریشه ای است که به هیچ وجهی هیچ حرکت اعتراضی چنین قدرتی را نسبت به پاسداشت و زنده نگهداشتن این روزنداشته و مهمتر از هر چیزی پیمودن روند پروسه ملت سازی را تسریع نکرده باشد . حرکتی بسیار کم هزینه تر نسبت به سایر موارد و در عین حال حرکتی که به عمق می زند . حرکتی که می تواند حرکت سیاسی و ملی آزربایجان را وارد بطن جامعه کند .
کوتاه سخن ، علی رغم قدردانی و تشکر از اقدامات فعالین ملی آزربایجان از استفاده از روشهای فوق الذکر و دوام این حرکات ولی بیائید امسال این نظر دوم یعنی اشاعه فرهنگ دید و بازدید از اقوام ، آشنایان و همسایه ها را شروع کنیم . از همین امروز به فکر خرید یک قوطی شیرینی خشک و خالی و یا یک دسته گل و یا هر چیزی که امکانش را دارید با هر بهانه ای که دوستانتان را خوشحال می کند این کار را عملی سازید . و البته در کنار آن یک سی دی از جریانات 21 آذر 1324 را تهیه کنید و هدیه دهید .
بیائید امسال 21 آذر متفاوتی را رقم بخشی بیائید این کار را انجام دهیم و با گذاشتن فقط یک عکس و تبلیغ آن در همین صفحات فیسبوک و شبکه های اجتماعی دست به کاری بزرگ بزنیم . بیائید با هم باشیم و امتحان کنیم .
منتظر نظرات سازنده دوستان هستیم .
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn